Oferowanym przez firmę Ricoh - średnim budżetowo rozwiązaniem do tworzenia panoramicznych zdjęć 360 i spacerów wirtualnych jest model Ricoh Theta V. Jest to jeden ze starszych już modeli, który mimo swojego wieku (premiera we wrześniu 2017) to wciąż oferuje dostateczne efekty aby tworzyć podstawowe zdjęcia 360 do spacerów wirtualnych lub zdjęć pod Google Street View.

 

 

Ricoh Theta V

 

 

Czym wyróżnia się kamera Ricoh Theta V

 

Kamera sportowa Ricoh Theta V oferuje obraz wyjściowy o rozmiarze 14 Mpix (5376x2688 px), pojemność 19 GB (co przekłąda się na nie małą wartość - 4800 zdjęć w pamięci urządzenia) oraz opcje nagrywania obrazu 360 stopni w czasie do 5/25 minut (wymagana zmiana podstawowych ustawień przez smartfon i odpowiednie warunki pogodowe - temperatury w miejscu nagrywania.)

 

 

Ricoh Theta V

 

Ricoh Theta V

 

Ricoh Theta V

 

Ricoh Theta V

 

 

 

 

Dane techniczne Ricoh Theta V:

 

  • Data wydania:                                       9/2017

  • Wymiary zewnętrzne:                      45,2 x 130,6 x 22,9 mm

  • Masa:                                                          ok. 121 gram

  • Rozdzielczość zdjęć:                          5376x2688 pikseli

  • Rozdzielczość filmu:                          3840x1920 (30 fps)

  • Pamięć wewnętrzna:                         19 GB

  • Złączę zasilania/wyjściowe:          Micro-USB

 

 

 

 

Ricoh Theta V

 

 

 

 

Przykładowe zdjęcia kamerą Ricoh Theta V:

 

Kamera Ricoh Theta V z założenia jest kamerą, która nie ma pełnić funkcji kamery sportowej, nagrywającej dynamiczne ujęcia czy służącej do pracy w kiepskim świetle. Najlepiej radzi sobie ona w miejscu dobrze oświetlonym tworząc obraz w rzeczywistej gamie barw, z odpowiednim kontrastem. Kamera posłużyła do wykonania fotorelacji w formie ścieżki wirtualnej z wystawy na Biennale Plakatu w Warszawie, do której link znajduje się tutaj.

 

 

 

Przykładowy film kamerą Ricoh Theta V:

 

Poniżej przedstawiamy film nagrany podczas wernisażu wystawy plakatu Ryszarda Kajzera w Galerii Gilotynie pod tytułem "New! New OLD | Ryszard Kajzer". Kamera posłużyła jako narzędzie do utworzenia fotorelacji z otwarcia, a następnie wykonała ścieżkę w formie wirtualnego spaceru po wnętrzach Piwnicy Kany, gdzie miał miejsce event.

 

 

 

 

 

Kilka słów na temat kamery Ricoh Theta V

 

Kamera nie oferuje fenomenalnych właściwości. Nie nadaje się też za bardzo do tworzenia szczegółowych zdjęć panoramicznych, zwłaszcza w miejscach o średniej jakości oświetlenia. Jakość wideo pozostawia wiele do życzenia, a przestarzałe złącze Micro-USB nie oferuje dużych szybkości przy transferze większych plików video.

 

Kamera Ricoh Theta V miała premierę już ładnych kilka lat temu, nie jest też produkowana na bieżąco, a co idzie w parze z urządzaniami zasilanymi akumulatorowo - możliwe do zakupu kamery mają już bardzo wysłużone baterie lub znacznie mniej wydajne przez bieg czasu.

 

Warto jednak zaznaczyć, że prezentowana kamera wciąż oferuje jakość lepszą niż konkurencyjne cenowo niższe modele, lecz w przypadku oferowania komercyjnego tworzenia wirtualnych spacerów - warto zastanowić się nad nową wersją wyższego modelu - Ricoh Theta Z1 - flagowca Ricoh z dziedziny kamer 360, która oferuje fenomenalną jakość, która dzięki prostocie wykonywania zdjęć 360 - może śmiało rywalizować z pełnoprawnymi lustrzankami przy tworzeniu szczegółowych wirtualnych spacerów.

Ricoh Theta V

Ricoh Theta V

V-ART Virtual Gallery exhibition