Choć mogłoby tak się wydawać, w obecnych czasach op-art nie służy tylko i wyłącznie jako proste i zabawne iluzje w filmikach na Youtube czy mediach społecznościowych. Działania podobne do jego podstawowych założeń są obecne we wielu plakatach które można było oglądać na wirtualnych wystawach galerii V-ART Virtual Gallery.

Op Art dziś

Op Art był międzynarodowym ruchem artystycznym, który zyskał rozgłos w latach 60. XX wieku, badając sposoby, w jakie abstrakcyjny wzór, kolor i forma mogą stymulować oko.

 

 

Na czym polega Op Art?

 

Nazwa nurtu "Op Art" to skrót od słów „sztuki optycznej”. Termin ten pojawił się w połowie lat 60 ubiegłego wieku i charakteryzował się wykorzystywaniem abstrakcyjnych obrazów i wzorów, które w połączeniu z intensywnym i mocnym kontrastem wpływały fizycznie na percepcję odbiorcy sprawiając wrażenie wypaczenia, wibracji, dynamiki i ruchu. Był to nurt w sztuce wykorzystujący popularne do dziś iluzje optyczne.

 

Chociaż uważany za nowość w sztuce, nurt Op Art ma swoje początki już wcześniej, chociażby w XVI wieku, gdzie artysta Hans Holbein w obrazie "Ambasadorzy" zmuszał do patrzenia z innej perspektywy.

 

 

Pojęcie Op Art

 

Nazwę tego nurtu w sztuce zawdzięczamy magazynowi TIME, który w 1964 roku określając tak twórczość Victora Vasarely, który już od lat 30 badał w swoich obrazach wpływ koloru i form geometrycznych na dezorientację oka widza.

 

 

Op Art a Kinetic Art

 

Różnica między Op Artem, a sztuką kinetyczną polega na podstawowym założeniu sztuki optycznej - iluzji.

Op Art - Bridget Riley
V-ART Virtual Gallery exhibition

Op Art

Co to jest Op Art?