Plakat pod tytułem "Water" autorstwa Francois Caspar.
Plakat pod tytułem "Japan 3.11 Earthquake" autorstwa Francois Caspar.

Minimalizm

w zbiorach V-ART Virtual Gallery, z wystaw organizowanych przez galerię plakatu oraz tworzonych dla instytucji zewnętrznych -  wiele plakatów, które pojawiały się na wystawach - posiadały cechę szczególną by móc określić je jako plakaty minimalistyczne.

 

 

Co to jest minimalizm / styl minimalistyczny?

 

Minimalizm wbrew swej nazwy jest pojęciem dość szerokim, określającym pewnego rodzaju ograniczanie do minimum poszczególnych cech i wymagań  tak, aby najprościej spełnić niezbędne/założone kryteria, potrzeby lub cel. W ogólnym rozumieniu, minimalizm sprowadza dane zagadnienie do jak najbardziej oszczędnej formy i priorytetyzowania składowych, tak aby pozbyć się nadmiernej ilości/wielkości. 

 

 

Styl minimalistyczny

 

 

W zagadnieniach plastycznych - sztuce Artyści specjalizujący się w minimalizmie dążyli do ograniczenia w swojej pracy środków plastycznych. Wykorzystywana jedynie uproszczoną bryłę, podstawowe formy i kształty z wykorzystaniem prostej palety barw, z jednorodnymi powierzchniami, często z modyfikowaną wielkością. Dzieła minimalistyczne często są pozbawione stylistycznego podpisu/śladu. 

 

Minimalizm jest nurtem odwrotnym względem stylów z bogatą formą i i tych pełnych ekspresji. Cechami szczególnymi tego rodzaju twórczości są:

oszczędna stylistyka,  unikanie dekoracyjności, ograniczanie jaskrawych oraz załamanych barw.

 

 

Plakat minimalistyczny - minimalizm w plakacie / Co to plakat minimalistyczny?

 

Plakat jest narzędziem przekazu treści, mniej lub bardziej ekspresyjnym który ma za zadanie przekazać pewną wiadomość wpływając na odczucia odbiorcy utożsamiając się z nim, zaskakując go lub prowokując. Afisz teatralny, czyli jedna z pierwszych form informacyjnych (z którego z czasem narodził się plakat) przekazywał w sposób prosty treść dotyczącą danego wydarzenia i niezbędnych informacji organizacyjnych. Plakaty minimalistyczne natomiast, dzięki swej prostocie i ograniczeniom demonstrują nieograniczone pole interpretacji, uderzając równocześnie celnie prostotą swojej treści.

 

 

 

Plakaty minimalistyczne w galerii V-ART

Plakat minimalistyczny / minimalistyczne plakaty

V-ART Virtual Gallery exhibition