Mieczysław Wasilewski | VART Virtual Exhibitions

Mieczysław Wasilewski was born in 1942 in Warsaw, where he graduated from the Academy of Fine Arts, a teacher at his home faculty, in 1990 he received the academic title of professor. Repeatedly awarded for graphic activities, work with publishing institutions and magazines. He created an unique and recognizable graphic method. He uses an ascetic form that condenses meanings, anecdotes and punch lines.
 
During the conversation with Mieczysław Wasilewski about the space where the works will be presented, we received specific guidelines:
 
Space is not the subject of the exhibition, the posters are meant to speak.
That is why we have designed a space where each poster has its place, tells about its story.
15 July 2021

Mieczysław Wasilewski

 

Grafik, plakacista, rysownik, ilustrator.

 

W latach 1960-66 studiował na Wydziale Malarstwa i Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych, edukację na Uczelni wyższej zakończył w 1966 roku i uzyskał dyplom w pracowni plakatu, u prof. Henryka Tomaszewskiego. Po studiach, w 1971 roku - został asystentem swojego byłego promotora i pełnił tę funkcję do 1985 roku, kiedy to po jego odejściu - przejął po nim samodzielną Pracownię Projektowania Graficznego dla studentów Grafiki Warsztatowej warszawskiej ASP. Na początku lat 80 wykładał na Uniwersytecie w Damaszku, pod koniec tych lat w Wyższej Szkole Sztuk Stosowanych w Offenbach, a później w Instytucie Sztuki Użytkowej w Rovaniemi i w Helsinkach w Finlandii (na początku lat 90). W swojej karierze wykładowcy był też powiązany z uczelniami artystycznymi w Arnheim, Groningen, Haga (w Holandii), Guadalajara (w Meksyku), Santiago, La Serena (w Chile) oraz w Montrealu (w Kanadzie). Od roku 1971, przez następne kilkanaście lat był grafikiem odpowiedzialnym za okładki dla pisma "Problemy", a 1990 roku otrzymał tytuł profesora.

 

Wybrane okładki Mieczysława Wasilewskiego dla czasopisma "Problemy" (za zgodą artysty, źródło: http://www.wasilewski.art.pl/czasopisma.html)

 

Mieczysław Wasilewski Mieczysław Wasilewski Mieczysław Wasilewski

 

 

Mieczysław Wasilewski jest również laureatem wielu nagród, m.in. Złotego Medalu (1976) i Srebrnego Medalu (1994) na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie, członkiem AGI (Alliance Graphique International), a jego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Plakatu w WilanowieMuzeum Narodowego w Poznaniu, Musée de l'Affiche w Paryżu, Toyama Poster Museum w Tokio oraz w wielu galeriach prywatnych w Polsce i za granicą... a od niedawna, również w wirtualnej galerii V-ART Virtual Gallery.

 

Mieczysław Wasilewski, mistrzem lapidarnego znaku graficznego

 

jego plakaty i okładki wyróżniają się niepowtarzalnym stylem, który jest nacechowany dyscypliną myślenia, precyzją formowania zagadnienia i przekształcania go na obraz (bynajmniej płaski!). 

 

*Lapidarny to inaczej krótki, zwięzły, ale jednocześnie odzwierciedlający kwintesencję czyichś myśli. Przymiotnik lapidarny najczęściej odnosi się do wypowiedzi ustnej lub pisemnej. Jeśli tekst określa się jako lapidarny, oznacza to, że występuje w nim niewiele słów, lecz odbiorca informacji po przeczytaniu wiadomości rozumie podstawowy sens komunikatu.

 

 

"Tajemnica mojego warsztatu polega na wyrzucaniu złych rzeczy, które powstają po drodze."

 

Po swoim nauczycielu akademickim, promotorze - Henryku Tomaszewskim, artysta przejął w plakacie postawę twórczą, skupiającą się bardziej na intelektualnej sferze przekazu niż emocjonalnym odczuciu.

 

W 1975 powstał antywojenny plakat,  w którym znane z Szekspira pytanie "Być albo nie być" zostało zmodyfikowane wstawiając w wersji anglojęzycznej , w cieniu słowa "or" słowo "war".

 

 

 

Plakat antywojenny Mieczysława Wasilewskiego z 1975 roku

 

Plakat "To be or/war not to be"

 

 

 

Mieczysław Wasilewski, a Polska Szkoła Plakatu 

 

Mieczysław Wasilewski jest powszechnie zaliczany do grona najwybitniejszych polskich grafików, plakacistów i ilustratorów. Jego perfekcyjnie powściągliwe prace pokazują intelektualną spostrzegawczość i niezwykle głęboką analizę ilustrowanego zagadnienia. Mieczysław Wasilewski wykształtował swoją własną i indywidualną twórczość, choć wciąż jest powszechnie kojarzony z Polską Szkołą Plakatu, mimo iż jego styl gryzie się z charakterystycznym dla szkoły stylem malarskim, pełnym barw i formalnych eksperymentów. Wasilewski pozostał wierny filozofii szkoły, która opiera się na dyskretnym i symbolicznym wyrazie artystycznych metafor, jest mistrzem obserwacji świata, a jego zwięzłe spostrzeżenia często wykorzystują humor i zahaczają o świat groteski. 

 

Wasilewski jest mistrzem zwięzłości, lakonicznego logo. Wytrwale posługuje się „formalnym ubóstwem”, które na ogół ogranicza jego prace do czarno-białych projektów, a jeśli sięga po kolor, to zazwyczaj bardzo ograniczony zakres odcieni. Taki wysiłek jest tylko pozornie prosty. Ta asceza wymaga sporych umiejętności, aby w skromnym, niepozornym rysunku i towarzyszącej mu typografii znaleźć maksimum wyrazu: mistrzowski gest, precyzyjna kreska i znajomość niemal każdego odcienia czerni – od rozległych matowych głębi po srebrzyste wibracje.

 

 

Wszystkie plakaty Mieczysława Wasilewskiego dostępne w naszej galerii pod tym linkiem.

V-ART Virtual Gallery exhibition