In today's world, size doesn't matter. You can be small not only in height, but also great with your rich modesty. Michał Batory translates his visions, the illusions of small everyday things, the lack of which we will not notice until they are gone.
Jest absolwentem łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1987 r. mieszka w Paryżu. To jeden z najbardziej cenionych plakacistów na świecie. Tworzy oprawę graficzną dla prestiżowych teatrów, ośrodków i instytucji kulturalnych. Jest laureatem wielu międzynarodowych nagród, a jego prace były wystawiane w licznych galeriach na całym świecie.
Realizuje zamówienia związane z przedstawieniami teatralnymi, koncertami, festiwalami, operami, spektaklami tanecznymi, współpracuje z wydawnictwami. Znany jest z twórczości związanej z plakatem artystycznym, unika komercyjnych przedsięwzięć. Jest w pełni niezależnym i bezkompromisowym artystą.
W jego pracach trudno doszukać się dosłowności, pozostawia odbiorcy własną interpretację. W wywiadach często zaznacza, że cel, jaki sobie stawia przy tworzeniu plakatów, to właśnie brak jednej odpowiedzi, jednej możliwej interpretacji. Uważa, że dobry plakat powinien być zaszyfrowany, inaczej staje się nudny i banalny. Michał Batory chętnie podkreśla w wypowiedziach, że galerią dla jego prac są ulice, a publicznością – przechodnie.
Michał Batory lubi w swoich pracach poddawać obiekty różnym metamorfozom, zmieniać ich kształt, właściwości poprzez nadawanie im nienaturalne formy. Innym razem ożywia przedmioty, a ciała uprzedmiotawia. Jego dzieła często balansują na pograniczu świata realnego i form wyimaginowanych. Wszystkie charakteryzuje jedna podstawowa cecha: zawsze na długo pozostają w pamięci.
Michał Batory jest jednym z nielicznych, którzy nie tylko poza granicami kraju, ale i w Polsce walczą o przywrócenie plakatowi jego świetności. Pracuje dla teatrów w Poznaniu, Bydgoszczy, Chorzowie – wszędzie tam, gdzie twórcy, organizatorzy i sponsorzy krajowych spektakli oraz innych wydarzeń kulturalnych nie wahają się zaufać afiszowi jako sztuce komunikacji. Jest twórcą nowego logo Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, oprawy graficznej wydarzeń muzealnych, a także był kuratorem Galerii Plenerowej przy Alejach Ujazdowskich.
Wszystkie plakaty Michała Batorego w zbiorach wirtualnej galerii V-ART dostępne tutaj.
Zaproszenie artysty na wystawę plakatu zorganizowanej w przestrzeni wirtualnej galerii.
Na rzecz wirtualnej wystawy plakatu - została przygotowana przestrzeń, w której zostały umieszczone prace artysty. Na nagraniu poniżej przestawiamy materiał promocyjny tego wydarzenia.
Oficjalna strona artysty: