Galeria plakatu V-ART Virtual gallery?

Czym jest V-ART Virtual Gallery - wirtualna galeria plakatu?

 

Wirtualna galeria plakatu V-ART Virtual Gallery to inicjatywa  tworzona przez trzy osoby, których celem jest stworzenie wielkiego zbioru dzieł sztuki z zakresu plakatu, oraz designu. V-ART Virtual Gallery to szereg inicjatyw, takich jak organizacja indywidualnych wystaw artystów, współpraca przy inicjatywach kulturalnych, tworzenie wirtualnych wystaw do wydarzeń plakatowych oraz indywidualnych własnego programu. Jako artyści i graficy naszymi działaniami staramy się szerzyć zasięg tego co uważamy za "dobrą sztukę".  

 

 

 

 

 

 

 

Co decyduje o tym, co znajduje się w programie wirtualnej galerii plakatu?

 

Nasz program jest efektem współpracy trzech osób - zespołu V-ART. Regularnie spotykamy się, rozmawiamy i analizujemy to co dzieje się w kulturze, to co się dzieje z naszymi działaniami oraz jakie skutki i zasięgi osiągamy tworząc to co stało się naszą pasją. Wśród wystaw plakatu organizowanych przez galerię plakatu znaleźć można wystawy indywidualne artystów z Polski i zagranicy, artystów o międzynarodowej sławie, a także młodych i utalentowanych twórców, którzy dopiero zaczynają pojawiać się publicznie.  

 

Prócz indywidualnych wystaw  plakatu i publicznych wydarzeń przy których współpracujemy, tworzymy również wirtualne wystawy dla zewnętrznych inicjatyw, oferując współpracę i pomagając tym samym w promocji. 

 

Dzięki zgodności i planowaniu programu naszych wystaw możemy w sposób ciągły i regularny prezentować wartościowe treści na naszej stronie start-vart.com oraz na naszych mediach społecznościowych na Facebooku, Instagramie i YouTube.

 

 

 

Co się dzieje z treściami i plakatami udostępnianymi przez wirtualną galerię V-ART na stronie www i w innych mediach?

 

Wystawy prezentowane przez wirtualną galerię plakatu mają formę wirtualnych spacerów - ścieżek działających podobnie do google street view. Prócz wirtualnych wystaw, V-ART publikuje na swojej stronie internetowej oraz mediach społecznościowych grafiki (plakaty) będące własnością intelektualną artystów - plakaty w formacie JPEG/PNG w dużej rozdzielczości, udostępnionych wcześniej za zgodą indywidualną lub na zasadach porozumienia z organem zlecającym wykonanie wystawy. Prace prezentowane na stronie oraz mediach społecznościowych (Facebook/Instagram) nie służą w celach komercyjnych/zarobkowych twórców V-ART. Plakaty pokazywane w ramach działań wirtualnej galerii V-ART są (lub przez wgląd na czasochłonność - dopiero będą) opisane imieniem i nazwiskiem artysty - twórcy, który jest właścicielem praw autorskich. 

Wirtualne wystawy

Artyści w V-ART

Czym jest plakat?

Czym w ogóle jest plakat?

Mianem plakatu jest określany artystyczny gatunek grafiki użytkowej, spełniający funkcje informacją, propagandową lub reklamową. Plakat ma formę najczęściej druku jednostronnego na dużym formacie – popularnym wymiarem jest format B1 (70x100 cm) choć praktycznie wynika on z docelowej funkcji i ulokowania w przestrzeni.

 

Na dobry plakat artystyczny składa się wiele elementów. Jego głównym zadaniem jest reklama, zaintrygowanie przechodnia i przekazanie wiadomości. Plakat musi na siebie zwrócić uwagę swą innością i treścią.

 

Podobieństwo zabija plakat [Lenica 1966, s.8].

 

Kolejną cechą istotną w formie plakatu jest eliminacja zbędnych szczegółów, ozdób i detali, co ma na celu szybkie ogarnięcie całości. Język plakatów to język haseł, który skłania do uproszczeń. Projektant interpretuje zadany temat i przedstawia go w postaci znaku, który ma za zadanie pobudzenie wrażliwości odbiorców, odkrywania metafor przesłania.

 

 

Tematyka plakatu obraca się wokół wydarzeń kulturalnych, społecznych, politycznych, turystycznych oraz sportowych.

 

Plakaty malarskie zachwycają swoją poetyką. Plakaty typograficzne zadziwiają możliwością wykorzystania wyłącznie liter i znaków o różnych rozmiarach, ułożeniu ich na pracy w odpowiedniej relacji i kompozycji. Inne rodzaje tej formy użytkowej jaką jest plakat, to łączące ze sobą fotografie i użycie programów graficznych, które również pozwalają na ciekawe rozwiązania i swobodę projektowania.

 

Rozwój cyfrowych mediów i komputerowego przetwarzania obrazu niosą wciąż nowe możliwości dla projektantów. Plakat drukowany jest obecnie głównie w technikach offsetowych i sitodruku, ale również cyfrowo. Choć plakat ma za zadanie pobudzić wrażliwość odbiorców, do odkrywania metafor przesłania, to jego tematyka obraca się w bardzo szerokim zakresie, wokół wydarzeń kulturalnych, społecznych, politycznych, turystycznych oraz sportowych.

V-ART Virtual Gallery exhibition