Plakaty teatralne autorstwa Michała Batorego
Na dobry plakat artystyczny składa się wiele elementów, choć jego głównym zadaniem jest reklama, zaintrygowanie przechodnia i przekazanie wiadomości. Plakat w odróżnieniu od tekstowego afiszu - ma za zadanie zwrócić na siebie uwagę swą innością i treścią, kolejną cechą istotną w formie plakatu jest eliminacja zbędnych szczegółów, ozdób i detali, co ma na celu szybkie ogarnięcie całości. Język plakatów to język haseł, który skłania do uproszczeń. Projektant interpretuje zadany temat i przedstawia go w postaci znaku, który ma za zadanie pobudzenie wrażliwości odbiorców i odkrywanie metafor przesłania. W odróżnieniu od afiszu, plakat ma wpływać na emocje odbiorcy, działać na jego wrażliwość.
Istotnym czynnikiem/wpływem na rozwój plakatu znanego nam dziś jest działalność tak zwanej Polskiej Szkoły Plakatu, która mylnie kojarzyć się może z instytucją - określenie to powstało mniej więcej w latach 60. XX w., i było używane wobec grupy polskich plakacistów, którzy swą twórczością w dziedzinie plakatu zyskali międzynarodowe uznanie.
Plakat w słowniku języka polskiego określany jest dużym arkuszem papieru zawierającym informacje w formie graficznej, często pełniącym funkcję reklamy, oraz artystyczny gatunek grafiki użytkowej. Plakaty określane są więc jako artystyczny gatunek grafiki użytkowej, które spełniają określoną lub założoną wcześniej funkcję.
W zależności od intencji i założeń projektowych, plakaty mogą mieć różne zastosowanie oraz genezę powstania. Mogą pełnić różnorodne role, między innymi informacyjne, propagandowe lub reklamowe.
Plakat informacyjny pełni rolę ogłoszeniową, przekazuje treść na temat jakiegoś wydarzenia, miejsca lub okoliczności w sposób klarowny przekazując treść na temat danego zagadnienia.
Plakat polityczny to narzędzie przekazu treści nacechowany prostym przekazem mającym na celu zwiększenie poparcia.
Plakaty propagandowe pełnią rolę narzędzia przekazującego treści powiązane z sytuacją polityczno-ustrojową, często nawołujący do jakieś idei.
Plakat reklamowy z założenia pełni funkcję promocyjną, przekazując treść na temat nowości lub oferty, a jego celem jest zwiększenie zasięgu i dotarcie do jak największej liczby odbiorów docelowych, potencjalnych klientów produktu danego sklepu lub usługi.
Plakat kinowy / Plakat teatralny jest narzędziem reklamowym służącym celom promocyjnym. Sprawdź plakaty kinowe Adeli Corral-Bustamante.
Plakaty malarskie zachwycają swoją poetyką. Plakaty typograficzne zadziwiają możliwością wykorzystania wyłącznie liter i znaków o różnych rozmiarach, ułożeniu ich na pracy w odpowiedniej relacji i kompozycji. Inne rodzaje tej formy użytkowej jaką jest plakat, to łączące ze sobą fotografie i użycie programów graficznych, które również pozwalają na ciekawe rozwiązania i swobodę projektowania.
Rozwój cyfrowych mediów i komputerowego przetwarzania obrazu niosą wciąż nowe możliwości dla projektantów. Plakat drukowany jest obecnie głównie w technikach offsetowych i sitodruku, ale również cyfrowo. Choć plakaty mają za zadanie pobudzić wrażliwość odbiorców, do odkrywania metafor przesłania, to jego tematyka obraca się w bardzo szerokim zakresie, wokół wydarzeń kulturalnych, społecznych, politycznych, turystycznych oraz sportowych.
"Salonem plakatu jest ulica"
Henryk Tomaszewski